Tetris ( ry . Тетрис ) to komputer i gry wideo , która ma organizować różne postacie spada. Tetris został wynaleziony przez matematyka Aleksieja Leonidovich Pázjitnov kiedy pracował w Akademii Nauk ZSRR w Moskwie . Oryginalny ukazał się w 1984 r . [ 1 ] Gry Pomysł zostało wdrożonych wiele razy dla wielu platform i gra spowodowała wiele sequeli i wariantów Tetris. Game Boy wersja z 1989 roku jest najbardziej znanym i powszechnie wariant gry, kiedy Tetris była gra, która przyszła z zakupem maszyny. Stał się największym sukcesem od Arcade gry Space Invaders . [ Potrzebne źródło ] Nazwa „Tetris” pochodzi od greckiego słowa „Tetra”, co oznacza „cztery”. Wszystkie pozycje w Tetris składa się z czterech kwadratów. Gra jest nierozwiązywalny problem matematyczny. [ 2 ]

Gra

„Tetris” odnosi się do wszystkich bloków w grze składa się z czterech kwadratów. Istnieje siedem możliwych liczby sąsiadujących składające się z czterech kwadratów każdy. Są one często nazywane “I”, “T”, “O”, “L”, “j”, “S” i “Z”.

Bloki te pojawiają się losowo na górze ekranu i może być kontrolowana i odwróceniu, gdy blok powoli spadać w polu gry, która jest 10 pudełek szerokości 20 pudełek wysokich. Bloki są ułożone na siebie, a następnie cały rząd poziomy w dowolnym miejscu na wysokości szlak pokryty dachówką znikają wiersz powyżej linii zejść do odpowiedniej pozycji, a gracz dostaje punkty.

Po usunięciu gracz pewna liczba linii zwiększa poziom trudności stopnia. Oznacza to, że klocki spadają szybciej.

Gravity

Kiedy rząd skrzynek znika i napowietrzne linie spadają oryginalną wersję logiki gry jest to, że skrzynki są przemieszczane w dół odbiera te same pozycje względne, jak przedtem. Może to spowodować pewne skrzynie skończyć „pływający” w jamie powietrza pod nim. Niektóre wersje gry wprowadziły bardziej wypełniony grawitacji tak, że pole pływające spada, gdy ubytki wystąpiły podczas nich, co może dać innej opcji taktycznych, aby następnie wypełnić niechciane ubytków graczowi

Scoring

Nagradzać „trudny” radborttagningar dostać w większości wersji Tetris więcej punktów poprzez usunięcie kilka rzędów jednego i tego samego bloku. W niektórych wersjach gry, można pozwolić klocki spadają szybciej, gdy wybraliśmy, gdzie je umieścić. Jeśli tak, aby uzyskać dodatkowe punkty w zależności od tego, jak długo niech blok spadnie szybko.

Strategie gry

Istnieją dwie główne strategie podczas gry Tetris.

  • Maksymalnej liczby punktów modelu – Odtwarzacz zapisuje 1 Powierzchnia szeroką kolumnę i wypełnić resztę planszy dopóki nie jest wysoki co najmniej cztery skrzynie. Następnie czeka na I-bloku wypełnić przestrzeń z zapisanego a tym samym uzyskać maksymalną liczbę punktów za usuniętego wiersza.

Trudność tej metody jest to, że można go łatwo występować otwory na wyższych poziomach, gdy blok spadać szybciej, jeśli nie usuwać wiersze tak szybko, jak to tylko możliwe.

  • Bezpieczeństwo modelu – Model ten jest, jak sama nazwa wskazuje, na oddanie bezpieczeństwo pierwsze. Gracz stara się jak najszybciej wypełnić wiersze i nie opiera się na wysokości, aby uzyskać dodatkowe punkty, jeśli usunąć wiele linii jednocześnie.

W tym modelu, aby odnieść sukces, trzeba grać znacznie dłużej niż przy użyciu modelu maksymalny wynik. wytrzymałość gracz na próbę.

Muzyka

Muzyka w różnych wersjach są często typowe rosyjskie melodie, jak Kalinka i Korobejniki i Karamellfeens Tańca z Dziadka do orzechów przez Piotr Czajkowski .

Warianty

Istnieje kilka nowsze wersje, takie jak Tetris welltris i Bloku Wars .

Istnieje również kilka wariantów 3D Tetris.

Źródła

Przypisy

  1. ^ ” W wieku 25 lat, Tetris nadal spoglądając wzrostu “. Reuters . 02 czerwca 2009 .
  2. ^ „ Naukowcy dowodzą: Tetris jest trudne .” Aftonbladet . 29 października 2002 . Przeczytaj 29 września 2015 r .