Grand Theft Auto V , zwykle w skrócie GTA V , to gra wideo w gatunku akcji , stworzona przez Rockstar North [ 10 ] i opublikowane przez Rockstar Games 17 września 2013 na Playstation 3 i Xbox 360 , [ 11 ] I 18 november 2014 z PlayStation 4 i Xbox One . [ 12 ] PC wersja wydana w dniu 14 kwietnia 2015 r . [ 4 ], [ 13 ] Gra piąty głównym tytułowy w tym GTA -spelserien , kontynuacją w GTA IV z 2008 [ 14 ], i gra XV w szeregu ogólnie. [ 15 ]

Akcja gry toczy się w fikcyjnym mieście Los Santos , w stanie San Andreas i jego okolicach, na podstawie współczesnego Los Angeles i Południowej Kalifornii . [ 16 ] Część kampanii gra przedstawione przez trzech głównych bohaterów, które gracz może przełączać się pomiędzy nimi. Gra zawiera w Internecie – tryb multiplayer , który pozwala maksymalnie 16 graczy na Xbox 360 i PlayStation 3, a 30 graczy na Xbox One, PlayStation 4 i PC do udziału w obu spółdzielczych i konkurencyjnych meczów [ 17 ] .

Rockstar rozważyć Grand Theft Auto V jako duchowy następca wielu swoich wcześniejszych projektów gier jak Red Dead Redemption i Max Payne 3 . Trend zaczął wkrótce po premierze Grand Theft Auto IV, z naciskiem na poprawę mechaniki serii gier, dając graczowi kontrolę nad trzema głównymi bohaterami [ 18 ] . Kiedy gra została wydana stało się wysoko ceniona przez wielu recenzentów gier który pochwalił fabuła, prezentacja i mechanikę gry w grze [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] . Nie było również sukces komercyjny i złamał kilka rekordów sprzedaży, zdobywając 800 milionów dolarów w ciągu pierwszych 24 godzin na rynku [ 23 ] i $ 1 mld euro w ciągu pierwszych trzech dni, co powoduje, że gra na świecie najszybciej sprzedającym się produktem rozrywkowym [ 24 ] .

Akcja

W Ludendorff , Północnej Yankton , koordynuje Michael Townley i Trevor Philips napad na bank wraz z dwoma wspólnikami. W kolejnym exodus dostaje dwie wspólników zabitych i Trevor bierze rozpęd z przekonaniem, że nawet Michael został zabity.

Michael przeżył i dziewięć lat później znajduje się pod ochroną świadków ze swoją rodziną w mieście Los Santos, San Andreas . Franklin Clinton , który pracuje jako ponowna chętnych do salonu samochodowego z bratem, Lamar , poprosił o wycofanie samochodu należącej do nastoletniego syna Michała Jimmy , który opóźnia się z jego płatności kredytu. Michael, który był ukryty w tylnym siedzeniu, odwraca swój pistolet na Franklin i nakazuje mu, aby rozbić samochód prosto z salonu samochodowego. Franklin zostaje zwolniony, ale on i Michael są przyjaciółmi. Kiedy Michael odkrywa, że jego żona Amanda spała ze swoim trenerem tenisowym, staje się wściekły i wraz z Franklin on ściga mężczyznę do domu na wsi i wyrwać go z jego samochodu. Jednak należał do posiadłości do meksykańskiej panie narkotyków o imieniu Martin Madrazo , który zagraża Michaela i wymagają wymiany. Ostatecznie Michael płaci swoich długów na Madrazo z pieniędzy zarobionych on od rabunku w sklepie jubilerskim wraz z Franklin. Trevor, który mieszka na przedmieściach Los Santos, usłyszeć o rabunku i uświadomić sobie, że sprawcą może być ktoś inny niż on sam, Michael. On tropi Michaela do swojego domu i pogodzić się ze swoim byłym partnerem.

Jakiś czas później, Michael jest zmuszony przez FIB -agenterna Dave Nortona i Steve Haines wykonać kilka operacji za pomocą Franklin i Trevor, w celu podważenia konkurenta fib Authority IAA . Podczas przewodnictwem Haines’ atakuje opancerzony konwój, który transportowany środków przeznaczonych na IAA i zrabowane banku, który zawierał płac dla każdego skorumpowanych policjantów i urzędników rządowych w Los Santos. Haines, odbieranie zwiększenie kontroli na swych okrutnych metod, zmuszając je do infiltracji siedziby FIB i usunąć wszystkie dowody, które mogłyby zostać wykorzystane przeciwko niemu z ich serwerów. Tymczasem Michael korzysta z okazji, aby usunąć wszelkie informacje o swoich działaniach. Nalot uda i Michael zacząć planować na uczynienie swojego życia największy zamach: kradzież $ 200 milionów złota z Depozytu Unii .

Ale Trevor odkrywa, że dawny wspólnik zginęło podczas napadu na bank w północnej Yankton, który wierzył w więzieniu. Czuje się zdradzony przez Michała, który powoduje konflikt w grupie i zagraża ich plany okraść depozytariuszem Unii. Nieco później, Michael porty i agenta Norton w ogień krzyżowy FIB, IAA oraz prywatnej firmy wojskowej o nazwie Merryweather . Trevor pomaga im uciec, a potem myśli, że jeśli ktoś ma zamiar zabić Michaela, to on. Choć nie wybacza Michael mówi Trevor że będzie zostawić go w spokoju po tym oni wykonywać swoją planowanego napadu przed Depozytu Unii. Kradzież będzie wielkim sukcesem, ale Franklin dostaje ciśnienie od Haines zabić Trevor i Michael Devin Weston , a kapitalista podwyższonego ryzyka i szabrowników korporacyjnych. Franklin będzie miał trzy opcje: zabić Trevor czy Michaela albo niech na żywo i twarzy swoich wrogów. Jeśli zdecyduje się zabić Franklin albo Michael czy Trevor będzie zatrzymać kontaktując się z jednym z nich i wrócić do swojego dawnego życia, a następnie nie będzie mógł grać jako znak, że zdecyduje się zabić. Gdyby ich nie zabije, trio musi odeprzeć rzeź FIB i Merryweather przed ich zabić Haines i Weston. Trzy zgodzili się, że powinni przestać działać razem, ale nadal pozostają przyjaciółmi [ 25 ] .

Gameplay

Grand Theft Auto V to gra akcji odtwarzane z perspektywy trzeciej osoby w otwartym świecie gry . Odtwarzacz wykorzystuje ataki wręcz, broni palnej i materiałów wybuchowych do walki z wrogami i może biegać, skakać, wspinać się, pływać lub wykorzystywać pojazdy do poruszania się w świat gry. Gdy gracz jest atakowany, można użyć automatycznego celowania, a system ochrony w celu zwalczania wrogów [ 26 ] . Jeśli zdrowie zawodnika jest niska, to jest powoli regeneruje się, dopóki nie jest w połowie drogi na pasku zdrowia, reszta zdrowia musi się wyleczyć za pomocą apteczek rozproszone w całej grze. Głównym zadaniem gracza jest wypełnienie misji w celu uzyskania przewagi nad historią, ale podobnie jak inne gry otwarty świat, te zadania zakończone w dowolnej kolejności. Jeśli gracz popełnienia nielegalnych czynów w grze, gra w organy ścigania, aby odpowiedzieć na te, reprezentowane przez „ chcielibyście ” podajnika w grze za Wyświetlacz Head-up ( HUD ), który składa się z pięciu gwiazd ikony [ 27 ] . Im więcej gracz popełni przestępstwa, tym więcej gwiazdek zostaną dodane do licznika, co oznacza, że organy ścigania, którzy próbują obezwładniania odtwarzacz będzie bardziej agresywny. Ci wrogowie mają linię wzroku, jak pokazano na mapie gry. Gdy linia wzroku jest uszkodzony, a gracz jest ukryta, „Wanted” miernik do ostygnięcia i ustępują po pewnym czasie [ 28 ] .

Tryb kampanii w grze jest rozgrywany przez trzy play-kontrolowane bohaterów: Michael, Trevor i Franklin, którzy są przestępcami, których historie są połączone, podczas gdy wypełnić różne misje. Gracz może przełączać się między tymi postaciami, kiedy chcesz, za pomocą kierunkowego kompas na HUD. Podczas misji, gra może automatycznie zmienić postać gracza jest to niezbędne do wypełnienia określonych celów. Postać jest offline będzie migać na czerwono, jeśli on jest w niebezpieczeństwie i potrzebuje pomocy, ręcznie lub poprzez nadanie täckeld od drugiego, a może migać biały jeśli postać ma przewagę strategiczną lub stanowisko, które mogą pomóc w sukces gracza w misji [ 29 ] . Nawet jeśli gracz ukończy misji jako jeden z trzech głównych bohaterów, będą się bardziej trudny szorstki misję, która wymaga wsparcia ze strony AI kontrolowanych przez wspólników, którzy mają wyjątkowe możliwości eksperckich takich jak hacking dane lub jazdy, a oni otrzymują udział w misji gotówki nagrody po zakończeniu napadu [ 30 ] . Jeżeli wspólnikiem przetrwa udany skok, może on być ponownie wykorzystane w późniejszych misjach, choć z ulepszonych funkcji [ 31 ] . Gracz może korzystać z różnych strategii, aby zakończyć szorstką zadanie. Na przykład, środki nasenne gracz strzykawki lądowej i pełzanie, burzę pomieszczeń z narysowanych ramion [ 32 ] .

Każda postać posiada zestaw ośmiu umiejętności, które są reprezentacje liczbowe ich zdolności w niektórych dziedzinach, takich jak strzelanie i jazda. Podczas gdy gracz co poprawia zdolności znaków w trakcie gry, każdy znak przypisany zdolności którym mają standardowo wiedzy, takich jak Trevor zdolność pilota [ 33 ] . Dodatkowo, każda postać ma unikalną zdolność specjalną, że tylko jeden z nich może korzystać. Michael mogą skorzystać z powolnym ruchu pocisku w czasie podczas walki, Franklin może spowolnić czas podczas jazdy i Trevor może produkować dwa razy tyle obrażeń przeciwnikom i połowę podczas walki [ 34 ] . Znajduje się wskaźnik każdego znaku HUD odprowadzane gdy zajętej stopniowo regenerowany w czasie, gdy nie jest używany pojemność [ 35 ] .

Gra jest przedstawiony jako otwarty świat gry, nie jest duża, otwarta mapa, która swobodnie wędrowały gdy gracz nie bierze udziału w misji. Świat gry jest większy niż w poprzednich grach z serii, która składa się z otwartej przestrzeni i fikcyjnym mieście Los Santos [ 36 ] . Gracz może korzystać z różnych pojazdów do odkrywania świata gry, a pomieścić wielkość mapie jest wprowadzenie gry do nowych typów pojazdów, które były nieobecne w jego poprzednik, Grand Theft Auto IV , takich jak samolotów i jednostek pływających [ 37 ] . Podczas gdy gracz przemieszcza się w świecie gry, może on uczestniczyć w kontekście konkretnych działań, takich jak gracz otrzyma sprzęt do nurkowania do odkrywania gospodarz gra rozbrykany, lub spadochronu skakać z wysokich półek. Każda postać jest wyposażona w inteligentny telefon , który może być wykorzystany do kontaktu z przyjaciółmi, uczestniczyć w zajęciach i surfowanie w grze własne Internetu [ 35 ] . Internet może być wykorzystane na zakup nieruchomości, takich jak domy i przedsiębiorstw, a także dostęp do rynku akcji , która pozwala graczowi stać się akcjonariuszem ; Każda postać może zarobić dochód, kupując i sprzedając akcje przedsiębiorstw [ 37 ] . Gracz może zakupić ulepszenia dla broni i pojazdów w arsenale każdego bohatera i dostosować ich wygląd, kupując ubrania, wyciąć włosy, tatuaż i nabyć biżuterię [ 38 ] .

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V to gra w trybie multiplayer , który został opracowany jako „ odrębnej doświadczenia gry[ 39 ] . W maksymalnie 30 graczy swobodnie wędrować Los Santos i jego okolice [ 17 ] , a akcja rozgrywa się dwa miesiące przed wydarzeniami z trybu kampanii. W świecie, gracze w lobby, aby zakończyć pracę, która jest spółdzielnia i konkurencyjne tryby gry, każdy z własną historią. Content Creator -verktygen pozwala graczom na tworzenie własnych parametrów niestandardowych zadań, takich jak tworzenie i tory wyścigowe spawnpunkter państwa dla broni śmierci mecze [ 40 ] . Gracze mogą łączyć się razem w gangi, zorganizowane grupy graczy razem, aby zakończyć różne prace. Gwint tryb multiplayer Max Payne 3 może zostać przeniesione do Grand Theft Auto V, ponieważ Rockstar Games Social Club łączy dwie gry wieloosobowej doświadczenia. Gracz może być członkiem maksymalnie pięć gangów lub tworzyć własne, a kiedy do udziału w meczach wieloosobowych, aby zdobyć punkty doświadczenia dla swojego gangu, pozwalając im rozwijać się w najlepszych online [ 41 ] .

Grand Theft Auto V został uruchomiony w dniu 1 października 2.013 dwa tygodnie po pierwszej premierze Grand Theft Auto V [ 42 ] . Na szalupie, wielu użytkowników poinformował, że mieli trudności podłączenia serwerów gry i Social Club -SERVICE lub zaczepów podczas ładowania razy [ 43 ] [ 44 ] . W odpowiedzi na to uwalnianie techniczny plaster 05 października , że rozwiązano problemy [ 45 ] ; jako środek bezpieczeństwa, gra mikro transakcje tymczasowo wyłączona obsługa [ 46 ] . Problemy utrzymywały się w drugim tygodniu po premierze, gdy niektórzy gracze poinformował, że ich postęp znaków został usunięty [ 47 ] . W odpowiedzi, wydany dodatkowe poprawki techniczna Październik 10, które rozwiązać większość problemów i dał porady dla graczy, którzy doświadczyli tych problemów, a nie tworzyć więcej multiplayer awatary ponownie. [ 48 ] W ramach rekompensaty dla tych graczy Rockstar dać $ +500.000 (w grze waluty) dla wszystkich graczy, którzy przystąpili do GTA Online od jego uruchomienia. [ 49 ]

15 września 2015 ukazała się pierwsza ekskluzywną dodatek do konsoli Xbox One, PlayStation 4 i PC. To nie będzie już graczy na Xbox 360 i PlayStation 3, aby skorzystać z przyszłych dodatków do GTA Online. [ 50 ]

Rozwój

Prace przygotowawcze na Grand Theft Auto V rozpoczęto krótko po rozpoczęciu jego poprzednik, Grand Theft Auto IV w kwietniu 2008 roku [ 51 ] . Trzon grupy w ramach zespołu projektowego składał się z 360 osób z Rockstar North , która odbyła się na pokładzie szereg innych gier studia posiadanych przez jednostkę dominującą Rockstar Games na ułatwianie rozwoju pełnego zespół ponad 1000 osób [ 52 ] . Adam Fowler , gra jest dyrektorem technicznym , widoczne, że podczas prac rozwojowych został podzielony pomiędzy kilku studiach w różnych krajach, zwany proces ścisła współpraca między grupą i inni rdzenia, co było konieczne, ponieważ wiele mechanika pracy gra równolegle ze sobą, które zostały utworzone trudności dla tych studiach zasysane od innych [ 53 ] . Podobnie jak w innych projektach gier od czasu Rockstar Games Presents Table Tennis ( 2006 ), gra wykorzystuje zastrzeżoną grę silnik Rockstar Advanced Game Engine ( RAGE ), która zarządza w grze animacje i wizualizacje . Dla innych animacji i środowiskach wykorzystujących silniki grę Euphoria i Bullet [ 54 ] . Jak Grand Theft Auto IV gry opracowanej dla PlayStation 3 i Xbox 360 . Zespół był w stanie uczynić świat gra Grand Theft Auto V z lepszą szczegółowo, ponieważ z biegiem czasu stał się zapoznać ze sprzętem. Dyrektor artystyczny Aaron Garbut powiedział, że podczas gdy osoby w wieku sprzętu została wyczerpując do pracy z zespołem był w stanie renderować oświetlenie i cień szczegół podczas „ utrzymuje podobny wygląd[ 55 ] . wiceprezydent Dan Houser zgodził się z tym uczuciem, i wyjaśnia, że trudno było pracować na Grand Theft Auto IV ze stosunkowo nowym sprzęcie, ale ” teraz wiemy, co sprzęt jest zdolny, więc stało się o wiele łatwiejsze, aby przenieść rzeczy razem i bardzo przyjemny[ 56 ] . Xbox 360 kopia gry jest podzielony na dwie DVD dyski i wymaga 1:08 GB instalacji na dysku twardym lub zewnętrznym urządzeniu pamięci masowej. Playstation wymaga 3 wzór również instalacji, chociaż tylko z tarczą [ 7 ] . Zespół stwierdził, że wszelkie różnice pomiędzy obiema wersjami będzie „ bez znaczenia ”, ponieważ obie wersje powstały w tym samym czasie [ 57 ] . W dniu 25 sierpnia 2013 przestały rozwój Grand Theft Auto V, gdy gra złotej płyty, a ostateczna kopia była gotowa do produkcji [ 58 ] . analityk mediów Arvind Bhatia szacuje, że budżet rozwój w grze przekroczyła 137 milionów dolarów [ 59 ] , a reporter Marty McLaughlin z The Scotsman Szacuje się, że całkowity budżet rozwój i marketing przekroczyła 170 milionów funtów , co uczyniłoby Grand Theft Auto V jest najdroższym TV gra w historii [ 60 ] [ 61 ] [ 62 ] .

Centralna piosenka w historii Grand Theft Auto V jest „ dążenie do dolara wszechmogącego[ 63 ] . Misja Zawartość jest zorganizowany wokół wysiłków głównych bohaterów planować i realizować skomplikowaną kradzież gromadzić bogactwa. Decyzja zespołu skupić się na pieniądze jak gra środkowego tematem był odpowiedzią na kryzys finansowy w latach 2007-2008 , kiedy skutki kryzysu na głównych bohaterów pådriver nich starają się realizować te surowe misji [ 64 ] . Houser wyjaśnił, że „ chcieliśmy tę płytę poczucie katastrofy, ponieważ działa tematycznie w tej grze o rabusiów bankowych[ 65 ] . Zespół opracował historię wokół tych napadów na podstawie pozytywnej reakcji dotarli do misji „ Three Leaf Clover ” Grand Theft Auto IV, gdzie skomplikowany rabunek był koordynowany i realizowany przez czołowego bohatera Niko Bellic i jego wspólnicy [ 66 ] . Houser czuł, że podczas misji otrzymał głośny zespół w recepcji nie zdobyli emocje surowej kolejności ich najlepszej zdolności i chciał skupić się na osiągnięciu, że w grze Grand Theft Auto V ” Chcieliśmy mieć kilka naprawdę intensywnym napadu na bank. […] Czułem że był to wielki wynalazek, który nigdy nie używany wcześniej. powtarzając nam to strach, gdy robimy gry gdzie część ewolucji jest tylko część techniczna, „wyjaśnił Houser [ 67 ] . Istnieje sześć raw misja w Grand Theft Auto V, a wielu misjach między nimi toczy się wokół starań, aby koordynować pracę i ułożyła zespół [ 68 ] .

W celu odzwierciedlenia postępów w otwartym świecie gry środowiska od wydania Grand Theft Auto IV ma zespół poprawił wiele przesuwnych i mechaniki samochodowej dla Grand Theft Auto V. Podczas tego procesu, skierowaną do odbioru publicznego dostali na mechanikę poprzednich gier przesuwne. Szczególnie zbadane Grand Theft Auto IV, Red Dead Redemption i Max Payne 3, aby dokładnie określić obszary, które musiały być ustalone w Grand Theft Auto V, aby dostać to, aby odnieść sukces jego dawne tytuły [ 29 ] [ 69 ] . Aby zwiększyć tempo filmowania gry wziął zespół off dysku låssiktet, który był ważnym mechaniki gry w Grand Theft Auto IV, co pozwoliło graczom natychmiast zablokować na wrogów w pobliżu ich celowniku . Associate Director Technical Phil Hooker wyjaśnił, że zespół „ nie [cel] było zbyt kłopotliwe i często odcięte swoją głębokość w grze, ponieważ nie trzeba myśleć o pozycjach wroga[ 70 ] . wprowadził również zespołowi czasomierz , który łamie gracz dąży do celu po pewnym czasie, starając się zwalczać ten problem czuli, że Grand Theft Auto IV był w której gracz może „ tylko polegać na utrzymaniu swoich zabytków i strzelać, aż cel jest martwy ” wyjaśnił Hooker [ 70 ] . kolejnym naturalnym krokiem dla zespołu była rewizja systemu ochrony, gdy gracz jest w walce. system ochrony w Grand Theft Auto V, która jest ommodellerad z Red Dead systemu ochrony Redemption, jest znacznie bardziej płynna niż w poprzednich grach z serii , a następnie można przejść i poza jego pokrycia, takich jak murki i pojazdów, o wiele szybciej [ 70 ] . Zespół dokonał również próbę realizacji körmekaniken dla samochodów i motocykli. Houser czuł, że samochody będą obsługiwać lepiej niż to miało miejsce w Grand Theft Auto IV, ponieważ czuł, że były one „duże i przypominały łodzie” w Grand Theft Auto IV, natomiast samochody w Grand Theft Auto V uchwyty podobny sposób jak w przypadku samochodów w grze wyścigowej [ 71 ] .

Projekt

Grand Theft Auto V jest otwarty świat gry jest ustawione głównie w fikcyjnym amerykańskim stanie San Andreas , który opiera się w południowej Kalifornii . San Andreas był również używany jako miejsce gambit poprzedniej gry z serii, Grand Theft Auto: San Andreas , który obejmował trzy miasta oddzielone otwartej przestrzeni. Świat Grand Theft Auto V zawiera tylko jedno miasto, Los Santos [ 72 ] . Poprzez skupienie wysiłków na miasto zamiast trzech zespołu może produkować Los Santos z bardziej szczegółowo i na szerszą skalę [ 71 ] . Dla obu grach wykorzystywane Los Angeles jako model dla Los Santos [ 73 ] , ale zespół czuł, że celem posiadające trzy miasta Grand Theft Auto: San Andreas była zbyt duża i że gra nie naśladować miast, które były oparte na tak dobry jak mieli nadzieję [ 74 ] . Houser opracowany, że „ w celu dokonania właściwej wersji LA […] gra musi dać poczucie jego rozprzestrzeniania się – jeśli nie chcesz mieć dokładną kopię ”, i że jeśli podzielić budżet i siły roboczej między kilka miast, to byłby pomniejszał wychwytywanie „ co to LA[ 71 ] . Garbut czuł, że Playstation 2 -perioden miał zespół nie ma możliwości techniczne do przechwytywania Los Angeles prawidłowo, co prowadzi do renderowania San Andreas’ Los Santos czuje się jak „ tło lub poziomie gier z przypadkowych przechodniów kręcili[ 71 ] . w związku z tym naruszyła zespołu San Andreas jako stanowisko skakać z Grand Theft Auto V, jak gdyby już przeniósł się do nowej generacji konsoli i chciał budować miasto od podstaw. Garbut wyjaśnił, że przejście do twardych towarów PlayStation 3 i Xbox 360 „ (miał) naszych procesów i wierności do świata rozwinęła się tak bardzo od San Andreas ”, aby to byłoby zbędne go używać jako model. [ 71 ]

Gra złożył obszerne studium Los Angeles. Badania zespołu pole zorganizowane wycieczki z przewodnikami i historyk architektury, a podczas tych wizyt trwało około 250.000 zdjęć i materiałów filmowych godzin. [ 55 ]Rozmawialiśmy z agentów FBI, którzy pracowali pod przykrywką, ekspertów w mafii, gangsterów ulicznych, którzy mogliby Slang – wybraliśmy się nawet, aby zobaczyć prawdziwe więzienie ”, powiedział Houser, i wskazał, że badanie i stworzenia świata gry, produkcja gier było największym wyzwaniem [ 51 ] zespół spojrzał. Google Maps – i Street View -avbildningar Los Angeles, a badanie pola grupa następnie wykorzystywane współrzędne aby robić zdjęcia i materiał filmowy, który jest następnie wykorzystywany do projektowania Los Santos’ układ [ 75 ] . Zespół również zbadał miasta wirtualnych modeli globe , fakty spisowych oraz dokumentalne odbudować Los Angeles’ geograficznej i demograficznej rozprzestrzeniania [ 71 ] . w celu dokonania Los Angeles miejscem, zajęło to skondensowana rozprzestrzenianiu miasta do obszaru, który gracz mógł wygodnie poruszać się na do ” uchwycić istotę tego, co faktycznie jest w mieście, ale w znacznie mniejsza powierzchnia „wyjaśniono houser [ 76 ] . Sam Słodka z The New Yorker napisał na ten temat: ” [To] obszerna praca w terenie […] nie została przeprowadzona w celu udokumentowania przestrzeń życiową Ale raczej zbierali ją, by stworzyć bardzo realistyczne wersji Los Angeles, który tak naprawdę nie istnieje.. mapa Los Santos jest znana, ale zawartość jest skondensowana[ 77 ] .

Ankieta dla gry zajęło zespołowi z regionów wiejskich w Kalifornii; Garbut przypomniał wizytę wziął z Houser do Bombay Beach, który zainspirował ich zapytać wstępny raport Trevora sprawie ponownego utworzenia Salton Morza . Zespół, wraz z ich próba uświadomienia nowoczesne Los Angeles, stworzył także otwartą reformację Południowej Kalifornii, który obejmuje duże obszary wiejskie w okolicy Los Santos [ 78 ] . Cel zespołu był bilans dokonując dużą skalę świat gry, ale aby stworzyć otwartą, pustą przestrzeń. W związku z tym, że koncentruje się na kondensację otwartego krajobrazu w południowej Kalifornii do miejsca, które jest tak różne, jak to jest szczegółowo [ 55 ] . Gra Świat powierzchnia wynosi 130 kilometrów kwadratowych , o 1/80 część Los Angeles [ 77 ] . Jest większy zakres niż poprzednie Rockstar Games otwarty świat; Garbut zasugerował, że jest na tyle duża, aby zmieścić mapy gier San Andreas, GTA IV i Red Dead Redemption ( 2010 ) na wewnętrznej niej [ 36 ] . Aby dostosować rozmiar Gaming, zespół regulować silnik RAGE i zrobił tak, że gra może sprawić większą odległość rysowania niż w poprzednich grach z serii [ 71 ] . Duża, otwarta przestrzeń zażądał również ponowne wprowadzenie stałej skrzydło samolotu, który był nieobecny w grze Grand Theft Auto IV, ze względu na stosunkowo niewielką skalę świata gry, który ogranicza wydajność powietrza [ 79 ] . „ Chcieliśmy gdzieś duży (aby pozwolić graczowi) latać poprawnie ”, wyjaśnił Houser. [ 68 ] Innym popyt jest za duża przestrzeń została wykorzystana na to, aby wypełnić otwarty świat gry z przyrody. Benzies wyjaśnił, że „ ze względu na wielkość mapy oraz różnych obszarów zaangażowanych byłoby wsi bez zwierzęta czują się zupełnie pusta[ 80 ] .

Postacie

Grand Theft Auto V miała przewyższyć centralnych mechanizmów gier w tej serii Grand Theft Auto , dając graczowi trzy główne postacie, które można przełączać między czasie gry. Główną motywacją zespołu obejmuje trzy główne postacie to, że Grand Theft Auto V odnowi opowiadanie w otwartym świecie gry i zapobiec serię od uczucie przestarzałe przez nie rozwija spelsättets mechanikę centralnych [ 18 ] . „ My nie zrobić to samo w kółko ,” wyjaśnił Houser [ 71 ] . Pomysł z trzech połączonych ze sobą głównych bohaterów pierwszy przyszedł do rozwoju Grand Theft Auto: San Andreas (2004), ale zespół czuł, że miał zdolności technicznych w ich dyspozycji do jej realizacji [ 81 ] . Garbet wyjaśnił, że „ to nie działa z technicznego punktu widzenia, jak te trzy postacie potrzebują trzy razy tyle pamięci, trzy rodzaje animacji i tak dalej[ 82 ] . Po uruchomieniu gry Grand Theft Auto IV, zespół opracował dwie epizodyczne pakiety rozszerzeń do gry, Lost and Damned oraz the Ballad of Gay Tony (oba z 2009 roku), z których każdy wprowadza nową bohaterkę. pozytywny odbiór za trzy splecione historie dał zespołowi zaufanie do wybudowania Grand Theft Auto V wokół tego modelu, który był innowacyjny decyzja [ 68 ] . wczesny konceptualizacji było, że gra byłaby przedstawiono trzy historie, każdy przez innego bohatera, ale później opracował koncepcję kondygnacji w Grand Theft Auto IV, wytyczne opowieść byłaby spotkać w całej grze. Wreszcie, opracowano koncepcję w trzech połączonych ze sobą historie połączone ze sobą za pomocą zadania gry [ 83 ] . Leslie Benzies , gry prowadzić do wyprodukowania f rklarade zespół, który dokonał sformułowanie kilku znaków „ zintegrowany ze strukturą gra historię i[ 80 ] . Houser stwierdził, że Grand Theft Auto V jest ich „ najsilniejszy zamierzona gra bo postacie są tak ze sobą powiązane ,” i że „ miejsca spotkań [historie bohatera] jest bardzo ekscytujące[ 36 ] .

W skrypcie pisanie pisanie zespół dół głównych bohaterów gry archetypów dla każdego znaku. Michael uznano ucieleśnieniem chciwość, ambicja Franklin i Trevor na szaleństwa. Houser czuł zespół tłoczone Michael i Trevor każde streszczenie. „ Michael jest jak przestępcy, który chce wykluczać, a czasem być dobrym człowiekiem i Trevor jest szaleńcem, który nie jest hipokrytą ,” wyjaśnił. [ 56 ] Czuł, że trzy główne postacie pomoże poruszać się opowieść Grand Theft Auto V jest w zakresie bardziej oryginalne niż jego poprzednik, który tradycyjnie następnie jeden bohater, który wzrasta w szeregach karnego podziemia. [ 56 ] W dół Luke , Shawn “Solo” Fonteno i Steven Ogg grał jak Michael, Trevor Franklin odpowiednio. Aktorzy rozpoczęli swoją pracę w 2010 roku [ 84 ] Ich występy zostały nagrane głównie z motion capture technologii, [ 74 ] , podczas gdy sceny dialogu z bohaterów siedzących w pojazdach zostały nagrane w różnych studiach nagraniowych. [ 85 ] Ponieważ aktorzy nagrali swój dialog i ruchy podczas gdy oni nie uważają, że ich występy w różnych filmowej lub telewizyjnej roli. Ich dialogi scenariusz był do tego stopnia, że nie nadają się do ad-lib , ale oni od czasu do czasu zrobić małe zmiany w swoich występów za zgodą dyrektorów. [ 85 ] Podczas początkowego procesu przesłuchań zauważyć, OGG chemię z Lukiem na scenie, który czuł pomógł wylądować pasma. [ 86 ]Gdy [Luke] i poszedłem do pokoju razem, mieliśmy od razu coś ” odzwierciedlenie OGG. [ 87 ]

Aby przygotować się do swojej roli jako Michael dostał Luke, aby przejść do 11 kg i studiować na Rockstars poprzednich grach, i zaczął z Grand Theft Auto IV. Luke czuł charakteryzację Michaela jako połączenia Hugh Beaumonts rolę znaku Ward Cleaver z amerykańskiego serialu Leave It to Beaver (1957-1963) i Al Pacino za rolę znaku Tony Montana z filmu Scarface . [ 84 ] Podczas gdy aktorzy rejestrowane swoje występy Ogg wiedział, że charakterystyka Trevora ewoluowała w czasie. „ Cienie i cechy, które zaczęły się pojawiać – jego sposób chodzenia i mówienia, a jego reakcje poinformował naprawdę jego postępy w całej grze ,” wyjaśnił. [ 87 ] Ogg odnosząc się do Toma Hardy’ego rolę w brytyjskim przestępcy Charles Bronson w filmie Bronson jako wielkiego stylistycznej inspiracji w jego rolę Trevor. [ 87 ] Ogg odzwierciedlenie że podczas Trevor ucieleśnia gwałtowną, psychopatycznego antihjältearketypen w Grand Theft Auto, chciał graczy za sympatyzowanie z historią Trevora. „ Było ciężko, aby uzyskać inne emocje, i to było największe wyzwanie, a to jest coś, co wiele znaczy dla mnie ”, powiedział Ogg. [ 84 ]Fonteno odzwierciedlenie jego wychowanie w South Los Angeles i będą poddane kulturze gangów pomógł mu .. dołączyć charakterystykę Franklina zwrócił na ich poprzednim wtrącania się w duchu gang i narkotyków kupca w jej rolę Franklin ” żyłem całe życie w przeszłości […] był otoczony przez narkotyki, przestępczość, żyjących z ciotką – i mieszkał z babcią – tak było dużo znajomości , „odzwierciedlenie Fonteno. [ 84 ] Fonteno, którzy nie pracowali jako aktora od jego roli jako twarz w filmie praniu 2001, poprosił o poradę Łukasza i Ogg, aby poprawić swoje umiejętności aktorskie. [ 84 ]

Zespół zrozumiał, że wprowadzenie trzech zsynchronizowanych bohaterów opracowany imieniu wolności gra na korzyść graczy. Lead Designer Mission Imran Sarwar napisał, że kilka bohaterowie mają różne opcje strategiczne, które można odblokować w misjach. Wyjaśnił, że w scenariuszu walki, gracz może postawić Michaela na wysokim punktu widokowego z karabinu snajperskiego , aby zapewnić wsparcie ogniowe do Trevor, który zorganizuje frontalnego ataku na pozycję wroga, pozwalając Franklin do podjęcia stanowiska krawędzi [ 88 ] . Benzies czuł, że przesunięcie znaków wyeliminuje wątpliwości, że zespół czuł, że San Andreas było, w której gracz będzie odkrywać otwartej przestrzeni, a potem jechać na duże odległości z powrotem do punktu startu misji. W Grand Theft Auto V jest interakcja pomiędzy swobodnym roaming rozgrywki i misjach bardziej ekologicznie, gdyż gracz może przełączać się między postaciami, które rozwiązuje ten problem. „ Aby mieć trzy znaki pozwalają graczom zwiedzić całą mapę bez konieczności martwienia się o długiej drodze z powrotem do jego następny cel ”, wyjaśnia Benzies [ 80 ] . Houser napisał ponadto, że stosowanie wielu znaków może wyeliminować martwe punkty w misjach, na przykład, gdy postać ma biec na spotkanie, gdyż gracz może przełączyć się na inny charakter i są wciągane do wydarzeń w grze znacznie szybciej [ 71 ] . Gra zawiera również dynamiczną treść zadania, jedną z odpowiedzi skok roboczy do pozytywnej reakcji na jego wprowadzenia w Red Dead Redemption. Dynamiczne przydzielanie jest do odtwarzacza, gdy odkrywa świat gry, gracz może wybrać, czy uczestniczą w nich lub je ignorować. Zespół opracował koncepcję dynamicznej zawartości przypisania dalej w Grand Theft Auto V, nie tylko dostarczając je w otwartych częściach świata gier, ale również w Los Santos. Gracz może na przykład spotkać van bezpieczeństwa w mieście i próbować dogonić ukraść jego zawartości [ 71 ] .

Muzyka

Gra jest pierwszym z serii, który ma swoją własną ścieżkę dźwiękową [ 89 ] . Musikhandledaren Iwan Pawłowicz zauważyć, że tworzenie własnej muzyki w grze było „ przerażające ” biorąc pod uwagę, że będzie to pierwszy w serii. [ 90 ] Podobnie jak w poprzednich grach z serii, gra zawiera również licencjonowanych utworów muzycznych udostępnianych przez radio w grze. Pawłowicz zauważyć, że zespół nie chciał oryginalną muzykę będzie bagatelizuje również używać licencjonowanej muzyki, ale raczej jej towarzyszyć. [ 91 ] Rockstar North muzycy pracownicze Alchemist , Oh No i Tangerine Dream wraz z Woody Jackson , który współpracował z firmą w ciągu trzech poprzednich projektów Games: Red Dead Redemption , LA Noire ( 2011 ) i Max Payne 3 . [ 92 ] , we współpracy ze sobą komponować im 20-godzinny odtwarzanie ścieżki dźwiękowej zadanie gier. [ 93 ] [ 94 ] [ 95 ] [ 96 ] muzyka będzie również odtwarzane dynamicznie w trakcie gry, zarówno dla jednego i wielu. [ 68 ] Pawłowicz zauważyłem, że czasami chciał dać grupę Rockstar zlecenie zapewnić specjalną muzykę, ale że niektóre z muzyką grupy, która zawierała w żadnym konkretnym celu będzie miało wpływu na inne zadania i tworzenia płyt nadzieję na dalszą poprawę muzycznej. Zauważył, co opisał jako „ tribal oparte na systemie”, aby dopasować muzykę do czynników dynamicznych w grze; Po piosenka została przydzielona do określonej grupy zadaniowej będzie komponować muzykę tła dla odtwarzacza go wykończył. [ 90 ]

Podczas pierwszej części Grand Theft Auto V rozwój został zbudowany grupy muzyki dawnej, zanim przeprowadzono producent muzyczny nie. Ich praca muzyka była głównie jasne w późniejszym okresie rozwoju gry, ale nadal komponować muzykę aż gra w wersji gamma została zakończona tak, że musi on być przekazany do produkcji. Edgar Froese , założyciel Tangerine Dream, początkowo obojętny uczestnictwem w muzyce gry. Po przejściu do studia i obserwował grę, zmienił zdanie, gdy był pod wrażeniem zakresu gry i formy filmowej. Podczas Froeses podstawowego dzieła muzycznego, który trwał przez osiem miesięcy roku wyprodukował 62 godzin muzyki. [ 90 ]Nagrał z Tangerine Dream w Austrii , ale dalsze prace prowadzono głównie w studio Jacksona w Stanach Zjednoczonych, która została również wykorzystana przez alchemik i Oh No. [ 91 ] Jackson, który dowiedział się, że twórcy powinni przedstawiać pracę nawzajem, obawiają się, że produkt końcowy byłby niespójny. Jego pierwsze prace nad grą było stworzenie muzyki do misji Trevora, a podczas tego procesu wziął stylistyczną inspirację z The Mars Volta i Queens of the Stone Age . Po wysłaniu o ich wysiłkach do innych członków grupy, Jackson był pod wrażeniem Froeses wkład jego pracy. „ Edgar opracował muzykę i uczynił to zupełnie inna sprawa ”, powiedział. [ 90 ]Froese wziął hip-hop inspirowany dzieło Jacksona i interpolowana to z brzmienia funk. Froese i Jackson przesłała również swoje wysiłki z The Alchemist i Oh No, który próbuje swoich ciężko pracuje. „ Zrobiliśmy badania, wziął kawałek stąd, kawałek stamtąd. […] Pokonaliśmy materiał do góry, posiekane i je regulować. Następnie wybraliśmy utwory, które pracowały i wszyscy weszli i ułożone na nim ,” przestrzegać alchemik. [ 90 ] DJ cienia następnie mieszana grupa wytwory razem i umieszczone na mechanikę gry. [ 90 ]

Podczas budowy stacji radiowych chciała Zespół Rockstar zwiększenia reformację w grze Kalifornii przez licencjonowanie utworów że czują stosowne echo „ Cali czuć ”. Wraz z wprowadzeniem stacji pop Non-Stop Pop FM zauważyć Pawłowicz, że ” po raz pierwszy wysiąść samolot w LA i słychać w muzyce pop radiowej i odpada … Chcieliśmy go. Łączy naprawdę jesteś w świecie gier ”. [ 90 ] Elets muzyka licencji skomplikowany większą dyskryminację niż w Grand Theft Auto IV, a muzyka w Grand Theft Auto V odegrał ważną rolę w budowaniu Californian atmosferę. „ Odzwierciedla to środowisko, w którym odbywa się gra ”, wyjaśnił. [ 91 ] Początkowo grupa planuje licencjonować ponad 900 piosenek do stacji radiowych, ale z czasem rafinowanego, całkowita liczba utworów do 241 szt. [ 90 ] Piosenki dzielone między piętnastu stacjach, a radio zawiera także dwie stacje radiowe, które zawiera rozmów i programów radiowych. [ 93 ] Następujące stacje radiowe są:

 • The Blue Sheets ( DJ : Lee Perry . Gatunek : reggae , dancehall i dub )
 • Kanał X ( DJ Keith Morris. Gatunek : Punk Rock )
 • East Los FM ( DJ . DJ Don Camilo & cheto Gatunek : meksykańska i muzyka latynoamerykańska )
 • FlyLo FM ( DJ : Flying Lotus. Gatunek : IDM i hip-hop )
 • Los Santos rock Radio ( DJ : Kenny Loggins . Gatunek : Klasyczny rock i pop rock )
 • Niskie dół 91,1 ( DJ : Pam Grier . Gatunek : klasyczny soul i disco )
 • Non-Stop Pop FM ( DJ : Cara Delevingne . Gatunek : Pop )
 • Radio Los Santos ( DJ . Big Boi Gatunek : West Coast Hip-Hop )
 • Radio Lustro Park ( DJ . Twin Cień Gatunek : indietronica i Chillwave )
 • Rebel Radio ( DJ : Jesco biała. Gatunek : Muzyka country i rockabilly )
 • Soulwax FM ( DJ . Soulwax Gatunek : elektroniczna muzyka taneczna )
 • Przestrzeń 103,2 ( dj : Bootsy Collins . Gatunek : Funk i R & B )
 • Vinewood Boulevard Radio ( DJ : Nate Williams i Stephen Pope . Gatunek : garage rock i noise rock )
 • West Coast Classics ( DJ . DJ Pooh Gatunek : Złoty Wiek hip hop i gangsta rap )
 • Worldwide FM ( DJ Gilles Peterson. Gatunek : salon muzyczny , jazz – funk i muzyka świata )
 • Blaine County Talk Radio ( Program : Blaine County Community Radio Hour, Beyond Inseminacja i Bless Your Heart )
 • WCTR: West Coast Talk Radio ( Program : Chakra ataku, Fernando trasę i Chattersphere )

Niektóre utwory zostały napisane specjalnie na potrzeby gry; Na przykład, raper i producent Flying Lotus stacja gospodarz FlyLo FM , który zawiera oryginalne dzieła, które skomponował do gry. [ 93 ] Jak wspomniano Pawłowicz, dla każdej ze stacji radiowych, grupa będzie w czasie rozwijać zrozumienie muzyki w stacji szło, a następnie wybrać DJ gościć stację. DJs każdej stacji zostały wybrane z myślenia, że będą pasować do gatunku muzyki, który reprezentuje stację; Na przykład, dla rozwoju Los Santos rock Radio licencjonowany grupy klasycznych rockowych piosenek, a tym samym stał Kenny Loggins wyboru okucia jako stacja DJ. Pawłowicz zauważyć, że znalezienie równowagi pomiędzy radiem a muzyką był rygorystyczny proces. Przytoczył szablon misję jako przykład, w którym gracz będzie prowadzony na bramkę, podczas gdy on słucha radia, a potem muzyka zaczyna się, gdy gracz opuścił samochód i poszedł do misji następnym etapie. [ 91 ]

Marketing

Grand Theft Auto V istnienie „s po raz pierwszy potwierdzona przez Rockstar Games 25 października 2011 roku, w drodze zawiadomienia na swojej oficjalnej stronie internetowej, a ich Twittera uwagę [ 97 ] . Potwierdzeniem istnienia gry spowodował efekt domina firmy macierzystej firmy Take-Two Interactive, a akcje spółki wzrosły o siedem procent po ogłoszeniu [ 98 ] . Dziennikarze zauważyć, że zapowiedź Grand Theft Auto V zapalić ogromne oczekiwania w całej branży gier, firma zdobyła dzięki Grand Theft Auto serii o znaczeniu kulturowym i że Grand Theft Auto V może być jednym z tytułów Ostatnia gra ma zostać wydany wyłącznie do siódmego pokolenia konsole do gier [ 99 ], [ 100 ] [ 101 ] [ 102 ] [ 103 ] .

Jako część gry w promocyjnej Działania dokonał kompleksowego marketingu wykorzystujących wideo przyczep i prezentacje demo . Debiutancki przyczepy wydany 2 listopada 2011, a także prasowej potwierdzającego grze zarywaj miejsce, [ 104 ] [ 105 ] . Prawie rok później napisał, że personel w Game Informer historię tytułowej na Grand Theft Auto V na ich gazety grudnia 2012 edycji [ 71 ] . Wraz z historią pokrywy planowane Rockstar aby zwolnić drugi zwiastun promocyjny, 2 listopada 2012 [ 106 ] [ 107 ] , co oznaczałoby pierwszą rocznicę ponieważ debiutancki trailer został zwolniony. Plany te zostały jednak zapobiec huraganu Sandy , co spowodowało Rockstar biura w Nowym Jorku cierpiał zaciemnień [ 108 ] Przyczepa została wydana stopniowo 14 listopada 2012 roku, na którym znalazły tła historie głównych bohaterów [ 109 ] .

W celu ujawnienia pokrywę w grze zawarte Rockstar kilku artystów malować mural na ścianie w Manhattan , New York March 31, 2013 [ 110 ] , a następnie edycji cyfrowego 2 kwietnia [ 111 ] . W całym 2013 roku Rockstar Games sprzedawany grę obszernie o wiele więcej przyczep i pokazów prasowych, które zakończyło się ostatecznym przyczepy uruchomić 29 sierpnia [ 112 ] .

Aby zarobić jeszcze więcej pieniędzy poprzez pre-order gry Rockstar współpracował z kilku sklepów dać specjalne edycje gry. Na przykład, zawiera grę „ Special Edition ” wyjątkowy przypadek gry, mapa gry i kody do pobrania , aby odblokować dodatki do gry pojedynczej i wieloosobowej [ 113 ] . Wydawca współpracował również z Sony wydać 500GB PlayStation 3 konsolę zawierającą kopię gry oraz 30-dniową wersję próbną członkostwo PlayStation Plus -SERVICE, a także parę słuchawek z grą za logo [ 114 ] .

Aplikacja nazywa Ifruit opracowany dla iPhone tuż przed wydaniem gry, i pozwala graczom dostosować pojazd, tworzenie płyt zwyczaj zdjęcie i dowiedz się Franklinowie pies Chop nowych sztuczek, który otwiera dodatkowe możliwości gry [ 115 ] . Na Ifruits szalupie, niektórzy użytkownicy zgłaszali, że mieli problemy z połączeniem z serwerem aplikacji [ 116 ] , który został rozwiązany za pomocą aktualizacji, wydany 25 września 2013 [ 117 ] .

Aby uczcić premierę Grand Theft Auto V Rockstar odbył się konkurs na swoim Facebooku – i Twitter -page, gdzie jego zwolennicy zostali szansę na wygranie jednego z pięćdziesięciu pakiet nagród, który obejmował grę Add-ons and Collectibles [ 118 ] . Grand Theft Auto V został wybrany, aby być zaprezentowane na New York Film Festival z dwóch paneli dyskusyjnych oraz koncert [ 119 ] [ 120 ] .

Odbiór

Grand Theft Auto V otrzymał zdecydowanie pozytywny odbiór i był to ogromny sukces komercyjny na całym świecie. Recenzenci chwalili grę do swojej misji, prezentacja i mechaniki gry. Przez Collection Oceń stronie Metacritic gra dostaje średnią ocenę 97/100 dla obu nawiasach [ 21 ] [ 22 ] , a według gamerankings grę dostał Ocena 97.01% i 96.16% dla PlayStation 3 i Xbox 360 [ 19 ] [ 20 ] . Gamerankings klasyfikuje grę jako drugim najlepszym PlayStation 3 gry i trzeci najlepszy Xbox 360 gry wszechczasów [ 145 ] . Jest też obecnie gra piąty najlepiej oceniony na Metacritic, która jest po gry The Legend of Zelda: Ocarina of Time , Tony Hawk Pro Skater 2 , Soul Calibur i Grand Theft Auto IV . [ 146 ] Trzy dni po premierze stał się Grand Theft Auto V zajęła drugie miejsce na IGN listy „s z ” 25 najlepszych gier Xbox 360[ 147 ] .

Gra była chwalona za jej charakter przeniesienie do rozwijającej sekwencji działań obszary aplikacji i pozwala graczowi odkrywać świat gry bardziej wolny. Matt Bertz z Game Informer czuł, że z większą ilością znaków dostępnych bawić się w wielu misjach, że tempo strzelaniny wzrosła o zachowaniu gracza „ w środku bitwy .” [ 131 ] Tom Bramwell z Eurogamer zauważyć, że charakter zmian pozostawiono gracz być bardziej taktyczny w swoim podejściu w strzelaniny poprzez umieszczenie znaków w różnych pozycjach strategicznych, w wyniku czego „ znacznie mniej wspólnych sekwencji zdjęciowych ” niż w poprzednich GTA gier. [ 129 ] Keza MacDonald z IGN rozważała Bramwell pomysł i wyjaśnił, że dając graczowi wiele znaków zapobiega misje od bycia „ czary ”, dając wybory gracza nad tym, jak powinni postępować z sekwencjami akcji. [ 136 ] Personel Krawędzi dał także pochwały od charakteru zmiany, aby umożliwić graczowi postępów w grze, bez konieczności jazdy na długich dystansach do misji punktów wyjściowych, minimalizując czas podróży poprzez kontrolę nad charakterem, który jest najbliżej punktu początkowego. [ 128 ] Jeff Bakalar z CNET zauważyć, że moment przesunięcie znaków usunięte faworyzowania dla konkretnego charakteru poprzez zachęcanie gracza do interakcji z wszystkich trzech. [ 148 ]

Recenzenci dał chwałę szorstkiej cesji gry na swojej grundpelarroll dla historii i działa jak najbardziej pamiętnych gier gry. Bramwell pochwalił surowe mandaty ich gamy emocji i uwierzyć, że „ każdy napad były przebój filmowy czują do niego .” [ 129 ] Carolyn Petit od GameSpot zgodził Bramwell i zauważył filmowy Ciepło od 1995 roku jako stylistyczną inspirację do wafli pasemkami „ gdzie powolne narastanie zbrodni sprawia, że sceny akcji pakowane są coraz bardziej intensywne .” [ 133 ] Jeff Gerstmann z Giant Bomb wyglądał przypisania surowe jako cenionego wylot z poprzednich GTA gier struktura typowa misja i pochwalił grę dać swobodę gracza w swoim podejściu do każdego napadu. [ 149 ] recenzenci chwalili gracz System dostosowywania dostaje za każdy surowych zadań. Xav de Matos od Joystiq czuł, że gracz musi być metodyczny planując swoje podejście i gang członków i chwalił grę zachęcanie do kreatywności każdej misji. [ 150 ] Krawędź pochwalił surowy misje trudności krzywej w trakcie gry i wskazał, że gracz musi mieć więcej czasu na zaplanowanie późniejszych rabunków. [ 128 ] Chris Plante z Polygon słynnej f sekwencje akcji ilmkänslan surowy z tytułu charakteru zdolności wymiany i konkluduje stwierdzeniem, że zdolność jest „ podobny do edycji filmów z odtwarzacza służy jako redaktor i szybko przełączyć się na każdej chwili najciekawszą perspektywy .” [ 151 ]

Recenzenci chwalili otwarty świat gry i rozmiar pochwalił jego realizację Los Angeles, że prawdziwa i wyprzedzając Grand Theft Auto IV świecie gry. Bramwell i Jim Sterling z Destructoid słynnej gry usprawnienie geografii Los Angeles’ w zróżnicowanej i dobrze skonstruowanej obrazem miasta. [ 28 ] [ 129 ] Brandon Jones z GameTrailers giełdowych deweloperów celu stworzenia otwartego świata gry, który przypomina Los Angeles i kultury kalifornijskim, poprzez swoją „ciekawą mozaikę Los Angeles’ punkty orientacyjne i interakcje że gracz z kontekstowo odpowiedniego NPC -karaktärer całej grze. [ 135 ] Krawędź określiła precyzyjne grafiki jako czynnik, który pomógł uczynić świat gry bardziej grywalna w, i wskazał, efekty świetlne w grze i brak opłat pokazuje swoje mocne strony. [ 128 ] Luke Albiges od zagraj uzupełniane są także gry draw dystans, a system pogody i oświetlenia. [ 152 ] Mikel Reparez od Official Xbox Magazine odnotowali kontrastujące atmosferę między Liberty City i Los Santos, i dali chwałę odchylenia od gry Grand Theft Auto IV w ” szarej i nudnej ” Liberty City. [ 139 ]Joel Gregorius z PlayStation Dzienniku Magazine również zauważyć kontrast i kończy się z Los Santos jest „ o wiele bardziej atrakcyjne ”. [ 138 ] MacDonald pochwalił otwartość Gaming i myślał zbadać jego zabawy, a chwaląc Los Santos jako krok w Liberty City. [ 136 ] Wiele pochwalił grę i świat gry jako satyrę współczesnej kultury amerykańskiej. [ 28 ], [ 129 ] [ 136 ] [ 138 ] [ 150 ]

Ulepszenia wprowadzone w mechanice gry, takie jak strzelanie i jazdy, zostały wybrane przez krytykę gier do sprawiły, że gra bardziej dostępne i zabawy. Wiele lubiłem lądowych pojazdów reagowania w Grand Theft Auto V w poprzednich grach, i zauważył, że były one łatwiejsze do kontrolowania. [ 133 ] [ 138 ] [ 139 ] [ 140 ]Samochody mieć rzeczywisty ciężar, przy zachowaniu ruchu, który jest wymagany, aby poruszać się z dużą prędkością w ruchu ” wyjaśniono Bertz. [ 131 ] Ścisłych mechanika fotografowania zostały pozytywnie przyjęte przez większość krytyków gier. [ 131 ] [ 133 ] MacDonald auto słynne zabytki i układ zatykania. [ 136 ] Sterling uznał, że pomimo poprawy „ czuje automatycznego systemu kierowania niekonsekwentny i zawodne, a obejmujący mechanikę nadal czuje się przestarzałe i nieporęczne ”. [ 28 ] Krawędź uznać, że wiele ulepszeń zainspirowany poprzedniej Rockstar rozwiniętej gry; na przykład, pojazd obsługuje w sposób podobny do tych w Midnight Club: Los Angeles . [ 128 ], Tom Hoggins z Telegraph zauważyć systemu kontrolnego w ustala, że oczekiwane integracji. [ 153 ] MacDonald czuł, że „ w końcu został zabity Rockstar w końcu jeden z jego najbardziej uporczywych demonów, misji punktów kontrolnych ”. [ 136 ]

Historia i postacie, a zwłaszcza Trevor spolaryzowane opinie. Hollander Cooper z GamesRadar czuł, że w poprzednich Wielkich gier Theft Auto, niespójności w rozwoju postaci został przeprowadzony przez jednego bohatera, którego moralna kompleks był brudny, ale kontrastujące osobowości bohaterów Grand Theft Auto V stworzyły twardszą i bardziej zaangażować historię. [ 154 ] MacDonald pochwalił historię bo kręci się wokół trzech głównych bohaterów, które ewoluowały w złożoności podczas gry i stworzyć „ wielki stymulacji i wielką różnorodność w działaniu ”. [ 136 ] Krawędź zgodził się z nią i zauważył, że każdy z bohaterów wobec siebie nawzajem w swoich środowisk i osobowości, i wskazał, Trevor jako najbardziej interesujące, ponieważ lubili jego niestabilną osobowość. [ 128 ] Podobnie jak Krawędź obserwował Petit Trevor jako „ naprawdę straszny, przerażający, psychotycznej człowieka – i wspaniałym charakterze .” [ 133 ] Bramwell uznał, że Trevor było podważanie inne znaki, ponieważ był „ daremną i nieprzekonywujące ” sensacji antybohatera , i że „ jego wybryki wysiada z historią ” i przyćmione rozwój postaci Michaela i Franklina. [ 129 ] de Matos oddalił wszystkie trzy znaki do tego stopnia, że mieli skuteczność usuwania tej historii, zauważając, że „chociaż każda postać ma sensownego uzasadnienia dla ich podróży, trudno je odnieść sukces.” Stwierdził także, że ambiwalencja między Michael i Trevor był męczący część w sekwencji narracyjnej, kiedy stało się „ nieskończoną cykl ” konfliktu między nimi, natomiast Franklin był tylko znak „który miał znaczący wzrost ”. [ 150 ] Greg Tito z The Escapist myśli bohaterów cierpi z powodu braku omtyckbarhet aktami chciwości, bez moralności do „ Drag [Player], aby ich wspierać .” [ 155 ]

Ogólnie rzecz biorąc, Grand Theft Auto V została pochwalona przez wielu krytyków gier za jedną z najlepszych gier w siódmej generacji ery i otrzymał owacje jako główny tytuł przed końcem ósmej generacji Genesis. Został on okrzyknięty przez MacDonald jako „ kamień milowy ” i „ jednej z najlepszych gier wideo w historii ”, [ 136 ] natomiast Kyle Prahl z PlayStation Universe zwany Grand Theft Auto V jest „ arcydziełem ” i ” jedną z najlepszych gier w historii wykonane ”. [ 156 ] Sebastiaan Quekel z XGN nazwie grę ” obecny generatioens magnum opus “, [ 157 ] natomiast Gregory uważa, że ” najlepszej gry pokolenia .” [ 138 ] Reparaz i Cooper nazywa Grand Theft Auto V „ jeden z najbardziej imponujących gier ” i „ jednym z najbardziej ekscytujących gier ” swojego pokolenia. [ 139 ] [ 158 ] James Cullinane z gier Planet , która identyfikuje Grand Theft Auto V jako „ niemal idealne doznania ”, oznaczony jako gra „ zdefiniowane pokolenie ” i powiedział, że to „ ostatnie słowa Generation do gier .” [ 159 ] Prahl pochwalił grę jako „ wielkiego triumfu ”, który „ daje tę generację konsoli, pożegnanie, na jakie zasługuje .” [ 156 ] Reparaz polletterade go jako „ ostatniej wielkiej uroczystości, zanim przejdziemy do następnego [pokoleniu][ 139 ] i Gregory czuł, że gra będzie „ dostać next-gen wyglądają źle przez długi czas, aby przyjść .” [ 138 ] Simon Miller z VideoGamer.com zakończył stwierdzeniem, że Grand Theft Auto V to „ ten konsolkretslopps ostateczny łabędzi śpiew ”, i dodał, że będzie też „ rzuca długi cień nad następnym cyklu konsoli [][ 141 ] . Plante stwierdził, że gra będzie „ pomostem między gier obecnych i przyszłych ”, zanim wyjaśnia ją jako „ zawarcia i następnej generacji odniesienia tego pokolenia ”. [ 151 ]

Sprzedaż

Gra stała się jednym z największych sukcesów komercyjnych gier komputerowych. W ciągu 24 godzin po wydaniu grze generowanych Grand Theft Auto V, ponad 800 milionów dolarów w przychodach, stanowiących około 11,21 milionów egzemplarzy Take-Two Interactive [ 23 ] , przekraczając tym samym rekord poprzedni sprzedaży, wtedy gra Call of Duty: Black Ops II zarobił 500 milionów dolarów w trakcie gry Day Release. Liczby niemal podwoiła oszacowania analityków w tytule [ 160 ] [ 161 ] . Trzy dni po premierze, gra zarobił $ 1 miliarda dolarów w sprzedaży, co czyni go najszybciej sprzedającym się produktem rozrywki w historii [ 24 ] . To pobić poprzedni rekord ustanowiony przez Call of Duty: Black Ops II, która miała 15 dni, aby zarobić 1 miliarda $ sprzedaży [ 162 ] [ 163 ] .

W Wielkiej Brytanii stał się Grand Theft Auto V to gra najszybciej sprzedającym wszechczasów, sprzedano ponad 2.250.000 egzemplarzy w ciągu pięciu dni. To pobić poprzedni rekord ustanowiony przez Call of Duty: Black Ops , który sprzedał 2 miliony egzemplarzy w tym samym okresie. Grand Theft Auto V również złamał rekord sprzedano 1,57 milionów egzemplarzy w ciągu jednego dnia, czyli zarobionych 65 milionów funtów brytyjskich [ 164 ] . W ciągu dwóch tygodni sprzedano Grand Theft Auto V przez ponad 2,6 miliona egzemplarzy, tj zarobił 90 milionów funtów, co stanowiło 52% gier wrześniowych sprzedanej [ 165 ] . Po zaledwie trzy tygodnie w rynku hit Grand Theft Auto V poprzednika Grand Theft Auto IV łączna sprzedaż w [ 166 ] .

W dniu 7 października 2013 roku stał się Grand Theft Auto V jest największym cyfrowy utgivelsen na PlayStation Store na system PlayStation 3, i pokonać poprzedni rekord ustanowiony przez The Last of Us . Jednak wyniki sprzedaży nie zostały jeszcze objawione [ 167 ] [ 168 ] .

Nagrody

Grand Theft Auto V otrzymał kilka nominacji i nagród z publikacji gier. Przed jego wydaniem, gra zdobyła nagrodę oczekiwanej gry Most na nagrody vgx . [ 169 ] Gra była tereny Metacritic i gamerankings’ Najlepiej oceniane gry w 2013 roku ”. [ 170 ] [ 171 ] Gra otrzymała nagrody od niezależnego dziennikarza Tom Laska , [ 172 ] CNET , [ 173 ] Krawędź , [ 174 ] do 31 Golden Joystick Awards , [ 175 ] 5. roczne Inside Gaming Awards , [ 176 ] Spike nagrody vgx w 2013 roku , [ 177 ] Slant Magazine [ 178 ] i czasowe . [ 179 ] Jest również została uznana za najlepsze gry Xbox z Canada.com , [ 180 ] GameSpot [ 181 ] i IGN , [ 182 ] , a także Best Wielu Gra od Destructoid . [ 183 ] Rockstar Games i Rockstar Północna wygrał najlepszy Studio i najlepszy Developer od krawędzi [ 184 ] i BAFTA Academy Fellowship Award podczas 10. British Academy Video Games Awards . [ 185 ]

Poszczególne elementy elementów uznanych gier z nagrodami. Dwie postacie w grze, Trevor Philips i Lamar Davis, otrzymał kilka nominacji dla najlepszego Charakter i Lamar zdobył nagrodę Giant Bomb . [ 186 ] Muzyka otrzymał także nagrody od Spike’a VGX, [ 177 ] Hardcore Gamer [ 187 ] i Daily Telegraph . [ 188 ] Grand Theft Auto V wygrał Najlepszy Multiplayer z GameTrailers [ 189 ] i BAFTA, [ 185 ] a najlepsze Xbox 360 Multiplayer z IGN. [ 190 ]online nominowany również największym rozczarowaniem z Game Revolution [ 191 ] i zapalonych graczy. [ 192 ] Grand Theft Auto V wygrał najlepszy osiągnięcie techniczne w Telegraph Video Game Awards, [ 188 ] i najlepsza technologia w 14. Game Developers Choice Awards . [ 193 ] graficzny i artystyczny projekt otrzymał także nagrody od IGN [ 194 ] The Daily Telegraph [ 188 ] i BAFTA, [ 185 ] oraz nominację podczas Game Developers Choice Awards. [ 193 ]

Grand Theft Auto V otrzymał także kilka innych nagród. Został wyróżniony tytułem Most Immersive Gra w Inside Gaming Awards. [ 176 ] Publiczność głosowała również za gry, aby otrzymać kilka nagród, takich jak Choice Award użytkownika dla PlayStation Awards 2013 , [ 195 ] i wspólnotowym Choice Award przez Destructoid. [ 196 ] Gra otrzymała nagrodę Platinum na PlayStation Awards [ 195 ] i został nazwany Najlepszy brytyjski Gra od BAFTA. [ 185 ] W Choice 2013 nagród IGN dano gry kilka nagród, w tym najlepszy 360 Graphics Xbox , [ 194 ] Najlepszy Xbox 360 Dźwięk [ 197 ] i Najlepsza gra akcji na konsolę Xbox 360, [ 182 ] Playstation 3 [ 198 ] i wszystko wsporniki. [ 199 ]

[ Pokaż ]wyróżnienia

Kontrowersje

Sceny tortur

Misja gry, zwany „ w książce ” stworzony znaczne kontrowersje od krytyków i zwolenników praw człowieka dla jego przedstawieniem tortur . Komisja kwestionują Trevor, niejaki Mr. K w celu uzyskania informacji o azerskich uchodźców, którzy stanowią zagrożenie dla fib . Trevor wykorzystywane do tortur w człowieku fastbundne, gracz wybiera z tabeli. Kiedy Pan K ma wystarczających informacji FIB jest Trevor poprosił go zabić, lecz jeździ Pan K do lotniska miasta i dać mu szansę na ucieczkę z kraju. Choć Trevor pracuje Pan K, gdzie opowiada mu o nieskuteczności tortur. Zauważył również, że Pan F dobrowolnie dały informację do FIB ucieczki tortury, tortury i wyraził, że jest używany jako gra energii „ dochodzić siebie[ 248 ] . To sentymentalizm miał wielu krytyków odnieść wrażenie, że sekwencja tortury i Trevor monolog służył jako deklaracja polityczna o rząd USA stosowania tortur, ale misja była nieuzasadniona przemoc i złego smaku. Keza MacDonald przyznał, że misja była potężną satyrę , ale trudno było odtwarzanie i stwierdziło, że „ przekroczył próg smaku[ 136 ] . Podobnie wiedział Carolyn Petit od lokalizacji sceny tortur w związku z monologu stworzony hipokryzję funkcji misji jako rodzaj aparatury oświadczenie [ 133 ] . Tom Bramwell napisał esej o tym, czy sprawozdanie polityczne misji uzasadniają swoją przemoc i swoją niepokojącą scenę. Przyjął, że serii Grand Theft Auto jest równoznaczna z kontrowersji, ale czuł, że w poprzednich grach, w których gracz jest odrębny od przemocy dzięki trzeciego aparatu osoby, skutki „ w książce ” został podkreślony przez zbliżenie kamery i Quick Time Events . Wiązał misję do kontrowersji na temat misji „ No Russian ” w grze Call of Duty: Modern Warfare 2 w jego braku odpowiedniej treści. Stwierdził on, że prawo chronić deweloperów umieścić misji w grze, ale opisał go jako « sekwencji awarii », która nie pomniejszał z innych części gry [ 249 ] . Dan Srebrny z Daily Mirror , który również był niewygodny z treścią przypisania, przyznał, że to urządzenie stwierdzenie, ale czułem, że została ona zagubiona i bagatelizuje „ rockstars subtelny wiadomość[ 250 ] . Keith Najlepsza z Wolność od tortur powiedział, że misja „ przekroczył granicę skutecznie zmuszając ludzi do podjęcia roli kata i wykonać szereg czynów haniebnych[ 251 ] . Erik Kain z Forbes odpowiedział na komentarze i najlepiej bronił sekwencję tortury, kiedy zauważył, że brutalne sceny tortur, w połączeniu z monologu Trevora, paradoks wzmocnić funkcję misji jako oświadczenie polityczne [ 252 ] . Wyróżnienie Keith Vaz z Partii Pracy wyraziła obawę, że nieletni gracze mogą być narażone na misji, i zauważył, że „ ważne jest, że przemysł gier jest podjęcie kroków w celu pełnego informowania społeczeństwa o poziomie bieżącej ekstremalnej zawartości ”. [ 253 ] Utrzymanie dziennikarz Tom Laska bronił sekwencję tortury, i napisał, że w przeciwieństwie do misji „ No Russian ” w Call of Duty: Modern Warfare 2 lub w filmie Wróg numer jeden był „ za książkę ” An spodem komentarz podobnie jak brutalne treści konieczne , [ 254 ]

Oskarżenia seksizmu

Niektórzy recenzenci doszli do wniosku, że obraz w grze kobiet jest wrogo nastawiony do kobiet . Petits gry weryfikacja ona przestrzegała mizoginicznym niuanse leczenia Gra kobiecej jako „ produkty do usuwania, prostytutek, cierpienie żony, humourless koleżanek i głupie, New Age – feministki ”, i czułem, że satyryczne przedstawienie w grze o mizoginii legitymizować go [ 133 ] . komentarze Petit zostały spełnione z luzów z niektórych graczy; Jej ocena zebranych 20.000 komentarzy użytkowników, które w większości były negatywne, a to stworzyło Change.org aplikację ją mieć wyrzucony [ 255 ] . Forum luz przed Petit skazany przez dziennikarzy [ 256 ] [ 257 ] ; Helen Lewis z The Guardian czuł ustalenia Petit były do przyjęcia, ale została napiętnowana przez graczy, którzy stali się „ hiper-wrażliwy na krytykę[ 258 ] . Rob Fahey z GamesIndustry.biz (strona narzędzie Eurogamer ) zgodził się z Lewisem i patrzył oporu w społeczności gry na krytykę Grand Theft Auto V za “, to nie tylko o kobietach – to rob każdy z nas okazja jest mądre, ciekawe dyskusje o tym, jak nasze traktuje mediów […] złożonych zagadnień […] jest to frustrujące, że to głupie i to wręcz nudny. – a to grozi nawet uczynić nasze gry głupie i nudne „pisał [ 259 ] . Chris Plante zauważyć, że samica wspieranie postacie w grze były oparte na stereotypach, i stwierdziła, że „ traktowanie kobiet [jest] reliktem obecnej generacji[ 151 ] . Dave Gotuj z VG247 wzmocnione nastroju bohaterek zostały zbudowane na stereotypach w artykule redakcyjnym “, są one albo nie być uratowany, będąc krzyczał, aby mieć stosunek płciowy z postrzegany jest mieć stosunek, być preferowane, być zabity, do słuchania, kiedy blather usunąć próżniaków na ich telefony komórkowe lub pójść na zakupy z „, pisał [ 260 ] . Todd Martens z Los Angeles Times skrytykował w grze satyryczny postrzegania kobiet jako braku kreatywności twórców i wyraził, że przemoc i seksizm były czynniki, które ranią doświadczenia [ 261 ] . Krawędź zauważyć, że podczas gdy „ każda kobieta w grze istnieje tylko być wyśmiewany, sneglad lub wyśmiali ,” uważa się gra jego męskiej znaków Ołów w tym samym duchu przez ich stereotypowych tendencji do przemocy. sam Houser , brat założyciela Dan Houser i Rockstar Games’ czuł, że zespół programistów jest czasem pomijane przez wizerunku kobiet w GTA gier, ale czuł, że znaczenie w grze do męskich bohaterów „ Wpisują się w historię chcieliśmy powiedzieć[ 262 ] . Dan Houser odpowiedział na krytykę nienawiści kobiet w wywiadzie przed startem w grze; ” Faktem jest, że ich (krytycy) Argument, że w grze o gangsterów i bandytów i ulicznego życia, istnieją prostytutki i striptizerki – że to jest niewłaściwe nie sądzę, możemy cieszyć się przemocy wobec kobiet w ogóle ja po prostu uważam, że to. odpowiednie na świecie, które reprezentujemy, w Grand Theft Auto[ 65 ] .

działań prawnych

W dniu 11 października 2013 roku wydała byłego Death Row Records -artisten i Tha Dogg Pound -medlemmen Daz “Dat Nigga Daz Dillinger” zawieszenia i-zaniechania list do Rockstar Games i Take-Two Interactive na ich stosować dwa jego utwory bez jego stan. Według Dillinger miał Rockstar zaproponował mu 4.271 dolarów za korzystanie z jego materiałów w grze, który odmówił, ale utwory wykorzystywane niezależnie. Piosenki o nazwie ” C-Walk ” z Kurupt i ” Nothin„, ale Hit Cavi ” przez Mack 10 i Tha Dogg Pound, zarówno produkowane przez Dillinger i ujęte w stacji gra West Coast Classics . Orzeczenie o Dillinger i jego prawników „ lepszą ofertę ” lub wycofać i zniszczyć niesprzedanych egzemplarzy gry. Dillinger dał wydawcy czternaście dni, w których spełnić jego prośbę. [ 263 ] Wynik ten pozostaje tajemnicą.

W lutym 2014 roku przedstawiła amerykański prezenter telewizyjny Karen Gravano prośbą $ 40 mln w Manhattan Sądu Najwyższego z Rockstar Games. Gravano jest córką Salvatore „Sammy Bull” Gravano , byłym zastępcą w tym Gambino rodzinnym i brała udział w pierwszych trzech sezonów reality serii Wives Mob , co wynika kobiety, których mężowie i ojcowie zostali aresztowani i więzieni za Mafia związanych z przestępstwami , Gravano mówi, że postać w Grand Theft Auto V, Antonia Bottino , na podstawie ich podobieństwa i historii, a została przedstawiona bez jej zgody. Chce 20 milionów $ odszkodowania i 20 mln $ odszkodowania za straty moralne . [ 264 ] Rockstar złożyła wniosek do wylotu Gravanos pozew w kwietniu, i wskazano, że opłaty są zakazane przez Pierwszą Poprawkę . [ 265 ]

W lipcu, również złożony aktorka Lindsay Lohan złożyła pozew, który twierdzi, że niektóre elementy gry były pod wpływem jej obrazu, głosu i linię odzieży bez jej zgody. [ 266 ] Rockstar odpowiedział dokumentach sądowych poszukiwanych oddalenia sprawy, a potem mówią, że sprawa była niepoważna i złożone w celach reklamowych. [ 267 ]